kurs spadochronowy aff

Zastanawiasz się, jak to jest szybować w przestworzach? Co czuje się podczas swobodnego spadania z wysokości 4000 metrów? A może masz już za sobą skok ze spadochronem w tandemie, ale chcesz się przekonać, jak to smakuje solo? Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi „tak!” i myślami jesteś już w chmurach, koniecznie zapisz się na kurs AFF. To pierwszy krok do podboju nieba!

Kurs spadochronowy AFF (z ang. Accelerated Free-Fall, czyli przyspieszony kurs swobodnego spadania) to wyjątkowa metoda nauczania stosowana w spadochroniarstwie, dzięki której w niezwykle krótkim czasie nauczysz się samodzielnie wykonywać skoki z opóźnionym otwarciem spadochronu. Przy każdym z nich (przy założeniu 4000 m wysokości) przed Tobą ok. 50 sekund swobodnego spadania oraz 6 minut spędzone w powietrzu. Adrenaliny i niesamowitych doświadczeń, które na Ciebie czekają, nie sposób porównać z niczym innym!

W trakcie kursu AFF:

 • zapoznasz się z podstawami teoretycznymi skakania,
 • nauczysz się, jaka jest stabilna pozycja, w której da się bezpiecznie otworzyć spadochron i jak to zrobić,
 • opanujesz podstawowe zasady poruszania się w powietrzu podczas swobodnego spadania – m.in. obroty (nawet o 360 stopni!) i szybkie przemieszczanie się w wybranym kierunku,
 • zrozumiesz, jak ustabilizować swoją pozycję w trakcie lotu,
 • nauczysz się manewrować spadochronem, aby Twój lot odbył się zgodnie z planem,
 • wyćwiczysz bezpieczne lądowanie w wyznaczonej strefie,
 • dowiesz się, jak reagować w sytuacjach awaryjnych.

Po szkoleniu teoretycznym oraz praktycznym podejdziesz do egzaminu AFF, po którym będziesz mógł kontynuować swoją przygodę ze skakaniem na bardziej zaawansowanym poziomie. Przygotuj się na niesamowite doświadczenia – bezpiecznie i pod okiem doświadczonych instruktorów. Z nami wyruszysz na podbój przestworzy!

Szkolenie spadochronowe AFF

Zastanawiasz się, jak dokładniej wygląda szkolenie spadochronowe AFF? Możesz oczekiwać, że na przestrzeni kursu czekają na Ciebie:

 • część teoretyczna – kurs potrwa ok. 8 godzin, w których trakcie nasi instruktorzy, doświadczeni skoczkowie z uprawnieniami, przedstawią kluczowe zagadnienia związane z techniką i zachowaniem bezpieczeństwa podczas przebywania w powietrzu. Stawiamy na wiedzę praktyczną, dlatego możesz oczekiwać, że teoretyczna część Twojego szkolenia AFF będzie wzbogacona o nagrania ze skoków, które przeanalizujemy niemal klatka po klatkę, instruktaże i pokazy. Nie zabraknie też czasu na przećwiczenie „na sucho” kluczowych elementów ważnych podczas skoku ani na pytania oraz wątpliwości. Tę część kursu na skoczka spadochronowego najczęściej realizujemy w jednym ciągu, aby możliwe było sprawne przejście do praktyki;
 • część praktyczna – polega na oddawaniu skoków z asekuracją naszych instruktorów. Pierwsze 2-3 skoki oddajesz w towarzystwie dwóch instruktorów, którzy znajdują się z Tobą w bezpośrednim kontakcie: czuwają nad bezpieczeństwem i poprawnością lotu. Kolejne są wykonywane przy asekuracji jednego instruktora. Zazwyczaj do ukończenia kursu potrzebne jest 6-10 skoków. Tyle wystarczy, aby opanować kluczowe techniki związane ze stabilizacją lotu, wykonywaniem obrotów i przemieszczaniem się w wybranym kierunku podczas swobodnego spadania, bezpiecznym otwieraniem spadochronu, manewrowaniem nim, a także bezpiecznym lądowaniem.

Część praktyczna zazwyczaj jest podzielona na co najmniej kilka dni do kilku tygodni – skoki są realizowane np. podczas kilku kolejnych weekendów lub „w ciągu” – np. w trakcie jednego całego tygodnia czy dłuższego weekendu. Przy dobrej pogodzie i innych sprzyjających warunkach możliwe jest jego ukończenie nawet w ciągu jednego weekendu. Szczegółowy program, zgodnie z którym przebiegnie Twoje szkolenie spadochronowe AFF, ustalisz wspólnie z naszymi instruktorami.

Pamiętaj: ukończenie kursu AFF uprawnia Cię do kontynuowania skakania samodzielnego pod nadzorem instruktora w naszym ośrodku. Po odbyciu 50 skoków możesz się ubiegać od Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wydanie Świadectwa Kwalifikacji, które da Ci uprawnienia do zupełnie samodzielnego odbywania skoków lub jego międzynarodowy odpowiednik, którym jest licencja USPA, czyli United States Parachuting Association.

kurs spadochronowy aff

Kurs spadochronowy AFF

Zastanawiasz się, jaki jest przebieg praktycznej części kursu spadochronowego AFF? Choć szczegóły ustalisz bezpośrednio z instruktorem, oto opis typowego szkolenia, który pozwoli Ci sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała Twoja powietrzna przygoda.

Standardowy kurs AFF obejmuje ok. 6-10 skoków – nasze doświadczenie pokazuje, że tyle właśnie potrzebuje początkujący skoczek-uczeń, aby mógł zdać swój pierwszy spadochronowy egzamin. Każda powietrzna próba jest „krokiem naprzód” i osiąganiem nowego poziomu umiejętności – od oswojenia się z doświadczeniem swobodnego spadania, aż po skoki z pozycji niestabilnej i wykonywanie akrobacji w powietrzu. Pamiętaj, że każdy z nich jest realizowany pod czujnym nadzorem instruktora, który dba o Twoje bezpieczeństwo oraz zapewnia wsparcie merytoryczne.

A czego konkretnie nauczysz się podczas kolejnych skoków:

 • 1. skok ma charakter zapoznawczy. W jego trakcie Twoim zadaniem będzie przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej sylwetki oraz otwarcie spadochronu na właściwej wysokości. Odbywasz go pod nadzorem dwóch instruktorów. Jeden znajduje się cały czas z przodu i przekazuje Ci instrukcje. Drugi zapewnia asekuracje z prawej strony – pomoże m.in. otworzyć spadochron główny i ułatwi utrzymanie stabilnej pozycji, gdy będziesz spadać swobodnie.
 • 2. skok również odbywa się w towarzystwie dwóch instruktorów, a jego celem jest wyćwiczenie poprawnego otwierania głównego spadochronu, a także podjęcie pierwszych prób obrotu w locie.
 • Od 3. skoku najczęściej towarzyszy Ci już tylko jeden instruktor: z samolotu wyskakujecie razem, specjalista pomaga Ci osiągnąć prawidłową sylwetkę, a następnie przechodzi z przodu, aby przekazywać instrukcje. Zaczynasz uczyć się obrotów o 90 i 360 stopni.
 • 4. skok jest często momentem na wyćwiczenie „latania deltą”, a więc przemieszczania się w określonym kierunku oraz kontynuacją nauki samodzielnej stabilizacji pozycji w powietrzu.
 • Na kolejnych etapach instruktor wyskakuje z samolotu jako drugi, a Ty szlifujesz poznane już techniki.
 • Ostatni etap szkolenia to wyskoczenie z samolotu w pozycji, która nie jest aerodynamiczna, celem jej stabilizacji.
 • Kiedy opanujesz wszystkie powyżej opisane elementy, możesz przystąpić do egzaminu, który zakończy Twój kurs spadochronowy i kolejne skoki pod nadzorem odbywać w dowolnie wybranym momencie.

Podkreślamy, że sposób, w jaki przebiega ten etap szkolenia spadochronowego, jest ustalany indywidualnie z instruktorem. Wszystko zależy od tego, jak szybko poradzisz sobie z opanowaniem kolejnych elementów programu nauki i jakie będą Twoje potrzeby.

Pamiętaj: każdy skok jest rejestrowany w profesjonalny sposób, a po jego zakończeniu dokładnie analizujesz przebieg – tak, aby wychwycić błędy i wyeliminować je podczas kolejnych prób. Dzięki temu krok po kroku rozwijasz swoje umiejętności i zyskujesz poczucie bezpieczeństwa w powietrzu – pokonujesz kolejne bariery.

Kurs na skoczka spadochronowego

W jaki sposób powinieneś się przygotować do tego, aby odbyć nasze szkolenie spadochronowe AFF? Pamiętaj przede wszystkim, że:

 • do jego ukończenia niezbędne jest dobre zdrowie oraz normalna kondycja – choć same skoki nie wymagają od organizmu ponadprzeciętnego wysiłku, ważne jest, aby ciało było dobrze „rozciągnięte” i aby kursant był w stanie dobrze wygiąć się w biodrach. Nie musisz więc być „supermenem”, ale im lepiej jesteś przygotowany fizycznie, tym większe szanse na szybkie opanowanie odpowiedniej pozycji w przestworzach;
 • każda osoba przed odbyciem kursu AFF jest zobowiązana do wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia OC/NNW,
 • zapewniamy pełne wyposażenie naszym uczniom – otrzymasz od nas kombinezon, kask, gogle, wysokościomierz oraz, rzecz jasna, spadochron. Jedyne, czego potrzebujesz, to wygodnych, sznurowanych butów sportowych i pozytywnego nastawienia,
 • choć skoki będące częścią praktyczną Twojego szkolenia spadochronowego możesz zrealizować w dłuższym przedziale czasowym, nie zalecamy dużych przerw między kolejnymi próbami. Spowoduje to większy stres przed każdą kolejną próbą. Zdecydowanie lepiej jest zrealizować kurs w ciągu kilku tygodni, a maksymalnie 2 miesięcy,
 • to, czy skoki odbędą się danego dnia, w dużej mierze zależy od warunków pogodowych – skaczemy przy dobrej widoczności oraz odpowiednim, niezbyt mocnym wietrze, wszystko z uwagi na Twoje bezpieczeństwo,
 • przy rejestracji na kurs spadochronowy AFF będziesz potrzebować dowodu osobistego albo paszportu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania co do tego, jak przebiegnie Twoje szkolenie lub chcesz ustalić termin jego odbycia – nie wahaj się i zadzwoń lub napisz. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Nie jesteś pewien, czy zapisanie się na nasz kurs to dobre rozwiązanie? A może obawiasz się, czy Twój stan zdrowia i poziom wysportowania są wystarczające do rozpoczęcia przygody w przestworzach? Choć podczas skakania adrenaliny rzeczywiście nie brakuje, wbrew stereotypom to aktywność przeznaczona nie tylko dla komandosów.

Jeżeli jednak nadal się wahasz:

 • umów się z naszymi instruktorami na spotkanie wstępne, podczas którego dokładnie przeanalizujemy Twoje obawy i postaramy się je rozwiać,
 • dla pewności skonsultuj się ze swoim lekarzem,
 • oswój się ze swobodnym spadaniem, wykonując skoki w tandemie.

Dzięki temu przekonasz się, że świat spadochroniarstwa jest dostępny niemal dla każdego!

szkolenie spadochronowe aff

Egzamin AFF

Kiedy już odbędziesz wystarczającą liczbę skoków i opanujesz wszystkie umiejętności, które ćwiczyłeś z instruktorem, przyjdzie czas na sprawdzenie się. Mniej więcej po odbyciu 6-10 skokach będziesz gotowy do podejścia do wewnętrznego egzaminu AFF. Spokojnie. Nie musisz udawać się do żadnej specjalnej placówki – przeprowadzi go również nasz instruktor. Mamy ku temu uprawnienia.

Twój skok egzaminacyjny będzie wyglądać tak jak ostatni skok kursowy – będziesz w jego trakcie musiał wykonać wszystkie zadania, które ćwiczyłeś na poprzedzających go poziomach. Będą to więc:

 • przyjęcie i opanowanie stabilnej sylwetki w fazie swobodnego spadania,
 • wykonanie obrotów (90 i 360 stopni),
 • wykonanie „delty”, a więc szybkie przemieszczenie się do przodu,
 • symulacja niestabilnej sylwetki tuż po wyskoczeniu z samolotu.

Oczywiście oczekiwane będą od Ciebie również kontrolowanie wysokościomierza oraz otwarcie spadochronu w poprawny sposób na wymaganej wysokości.

Jeśli wykonasz wszystkie te elementy poprawnie, zdasz wewnętrzny egzamin, który zakończy Twój kurs spadochronowy AFF. To jednak nie koniec przygody!

Od tego momentu będziesz mógł realizować kolejne skoki pod nadzorem instruktora – w ten sposób powinieneś wykonać 50 skoków. Wówczas możesz przystąpić do egzaminu, który pozwoli Ci uzyskać Świadectwo Kwalifikacji przyznawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Opcjonalnie możesz zdecydować się na certyfikację międzynarodową USPA.

Kiedy uzyskasz te uprawnienia, będziesz mógł rozpocząć całkowicie samodzielne skakanie w dowolnie wybranych ośrodkach. A co dalej? To zależy od Ciebie! Możesz pomyśleć o innych szkoleniach spadochronowych, a w perspektywie kilku lat intensywnego skakania, nawet o kursie instruktorskim.

Pewne jest jedno: przygodę ze spadochroniarstwem możesz rozpocząć właśnie z nami. Skontaktuj się i zapisz na kurs. Tak zostaniesz królem przestworzy!