Kurs spadochronowy AFF — co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz?

2 marca 2020
Kurs AFF — co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Czym jest kurs spadochronowy AFF? Accelerated Free-Fall to przyspieszony kurs szybkiego spadania. Został on oparty na metodzie, która pozwoli Ci szybko wejść w świat skoków z opóźnionym otwarciem spadochronu. Zanim przystąpisz do pierwszych zajęć, przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu skutecznie przygotujesz się na nowe, ekstremalne doświadczenia.

Kurs spadochronowy AFF — sprawdzian dla kondycji fizycznej

Mimo że przed przyszłymi skoczkami nie stawiamy żadnych wymagań co do ich sprawności, warto przygotować swoje ciało na nowe doświadczenia. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, wybierz się na basen, siłownie czy grupowe zajęcia aerobowe. Poprawią Twoją wydolność i ograniczą ryzyko kontuzji. Skoki ze spadochronem to wysiłek dla organizmu. Im więcej ruchu jest w Twoim życiu, tym słabiej czynniki stresowe będą uderzać w Twoje zdrowie.

Uczymy skakać osoby w różnym wieku i o odmiennych predyspozycjach. Musisz jednak pamiętać, że do nowego rodzaju wysiłku należy się wdrożyć. Otwarcie spadochronu i lądowanie są pewnym obciążeniem dla ciała. Pod tym kątem postaraj się wzmocnić mięśnie grzbietu i zwiększ mobilność bioder. Przeciwwskazaniem do kursu spadochronowego są choroby serca, epilepsja, kontuzje barku, wzrost poniżej 125 cm oraz masa ciała powyżej 110 kg. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, odwiedź gabinet lekarski.

Przed szkoleniem spadochronowym: przygotuj się!

Przed pierwszym skokiem warto poznać trochę teorii — to jednak nie wszystko. Zanim nauczysz się samodzielnie „szybować”, przekonaj się na własnej skórze, jak to jest. Próbkę podniebnych wrażeń otrzymasz w tunelu aerodynamicznym. Trening w nim pozwoli Ci opanować stres związany ze skokiem z samolotu i poznać uczucie, jakie mu towarzyszy. Pod okiem doświadczonego w skokach AFF trenera możesz nabrać pierwszych szlifów w nauce ruchów i postawy.

Dobrym pomysłem jest także skok w tandemie. Tandem-pilot skaczący z Tobą daje poczucie bezpieczeństwa i wykonuje całą pracę, by wszyscy wylądowali cali i zdrowi. Ty możesz w tym czasie rozkoszować się wspaniałym uczuciem wolności i przyzwyczaić organizm do dawki adrenaliny.

Kurs spadochronowy AFF — czy musisz mieć własny ekwipunek?

Na pierwsze zajęcia, jak i każde kolejne, nie musisz przynosić niczego specjalnego. Zaopatrzymy Cię we wszystko, co jest Ci potrzebne w czasie skoku. Ubierz się w wygodny strój sportowy. Możesz mieć ze sobą bieliznę termiczną. Na gadżety i własne wyposażenie jeszcze przyjdzie czas.

Tuż przed pierwszym skokiem AFF

Każdy kurs zaczyna się od praktycznego wprowadzenia na ziemi. Musisz poznać technikę skoku i solidnie przećwiczyć otwieranie spadochronu. Przyłóż się do tej części, a szybko nabierzesz potrzebnej w przestworzach pewności ruchów. Nie rób długich przerw między szkoleniami, aby się nie uwsteczniać – najlepiej zarezerwuj sobie na nie kilka kolejnych weekendów. Po każdej próbie analizuj technikę i poprawiaj ją. Chęć doskonalenia i pozytywne myślenie to jedyna droga do sukcesu. Dzięki szkoleniu spadochronowemu nauczysz się, jak bezpiecznie dostarczać sobie porządną dawkę emocji na najwyższym poziomie.