Najlepszy czas na skok spadochronowy — fakty i mity

31 maja 2020
skok spadochronowy Zielona Góra-Lubuskie

Marzy Ci się pierwszy skok, ale nie wiesz, która pora roku będzie najbardziej odpowiednia? Piękna, ciepła pogoda gwarantuje wspaniałe widoki i dużą przyjemność ze spadania. Czy to oznacza, że można szybować w przestworzach tylko latem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ustalić najlepszy termin na swój podniebny debiut i każdy kolejny skok spadochronowy.

Planujesz już od dawna rozpocząć przygodę ze skakaniem, ale nadal nie wiesz, kiedy umówić się z instruktorem? Zwlekanie w niczym nie pomoże, a wiele świetnych okazji umknie Ci sprzed nosa. Podejmij decyzję już dziś!

Skok ze spadochronem — najlepiej w piękną pogodę

FAKT. Słoneczny, bezwietrzny dzień będzie idealny na latanie w przestworzach. Nie musi być upalnie, wystarczy, że niebo jest czyste, a widoczność pozwala na podziwianie krajobrazu. Taka aura to prawdziwy rarytas. Nie oznacza to jednak, że w pochmurne dni nie można szybować! Zachmurzenie nie jest przeciwwskazaniem do oddania skoku ze spadochronem. Przylep i inne lotniska w okolicach Zielonej Góry są czynne, nawet gdy słońce nie wynurza się zza chmur. Dopóki nie pada, realizujemy wszystkie marzenia o powietrznych wojażach. Deszcz jednak ogranicza możliwości i sprawia, że swobodne spadanie staje się nieprzyjemne.

Jeśli skakać, to tylko latem

MIT. Sezon na skoki spadochronowe trwa na ogół od kwietnia do października. Każdy dzień bez opadów w tym okresie jesteśmy w stanie wykorzystać na podniebne działania. Letnia pora roku to zwykle czas najbardziej zapełnionego grafiku i większej liczby chętnych na skoki. Jeśli nie chcesz znaleźć się na liście oczekujących, rozważ też wiosenne i jesienne terminy. Te okresy, szczególnie w ostatnich latach, bywają bardzo ciepłe.

Prognoza długoterminowa gwarantuje pogodę

MIT. Obserwujesz prognozy w internecie i nagle pojawia się w nich 14 dni bez opadów? Możesz doświadczyć dużego zawodu, gdy zameldujesz się zgodnie z planem na lotnisku. Długoterminowe przewidywanie pogody jest pomocne, ale niestety nie można na nim polegać w 100%, gdy wybierasz się na skok spadochronowy. Lubuskie to jedno z najcieplejszych województw i często zdarzają się tam dni pięknej aury. Leży jednak w regionie przejściowym między klimatem chłodnym i wilgotnym a cieplejszą i bardziej suchą częścią południa Polski. Dla pewności sprawdzaj pogodę jeszcze na 2-3 dni przed skokiem.

Nigdy nie jest za zimno, gdy masz odpowiednie ubranie

FAKT, ale… unikamy jednak skakania zimą. Pozostałe pory roku też charakteryzują się pogodowymi humorami. Co zrobić, gdy Twoje ubranie jest zbyt cienkie na zastaną aurę? Nie martw się tym! Na miejscu mamy przygotowane kombinezony  — jeśli będziesz chciał, możesz je wypożyczyć.

Podsumowanie

Najlepszy czas na skok spadochronowy jest niemal zawsze. Wystarczy, że sprytnie ominiesz opady i odpowiednio się ubierzesz. Możesz cieszyć się swobodnym spadaniem przez większą część roku — zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni. Jeżeli masz jakieś pytania — zadzwoń! Nie szukaj wymówek, umów się już teraz!