Jak przygotować się do skoku?

27 listopada 2019
Jak należy przygotować się do skoku?

Każdy szuka czasami odskoczni od codzienności. Świetną propozycją dla miłośników adrenaliny może być skok ze spadochronem. To niepowtarzalna okazja, by przez chwilę poczuć się jak ptak i przekonać się, jak wygląda ziemia z perspektywy nieba. Jeśli od zawsze marzyłeś, by spróbować czegoś takiego, teraz jest idealny moment, by zrealizować swoje pragnienia. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się do skoku. W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, dzięki czemu będziesz gotowy na wszystko.

Propozycja dla Ciebie: opieka tandempilota

Decyzja podjęta? Jeśli tak, od razu możesz zarezerwować skok spadochronowy w tandemie. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają żadnych doświadczeń w tym zakresie i nie ukończyły kursu AFF. Polega ono na tym, że skaczący (pasażer) cały czas znajduje się pod opieką doświadczonego instruktora (zwanego tandempliotem). Opiekun zajmuje się obsługą spadochronu, a także czuwa nad przebiegiem lądowania. Lotniska, które zajmują się obsługą tego typu atrakcji, znajdują się w wielu polskich miastach. Można na przykład na skoki spadochronowe we Wrocławiu kupić bilet u nas!

Co warto wiedzieć? Jak przygotować się do skoku?

Przede wszystkim to, że podczas atrakcji nie musisz się niczym martwić. Znajdujesz się pod opieką wspomnianego już tandempilota. Jeśli chodzi o rzeczy praktyczne, warto wspomnieć o tym, co dyskwalifikuje do skoku. Nie można mierzyć mniej niż 125 cm wzrostu i ważyć więcej niż 110 kilogramów. Dlatego dzieci muszą zrezygnować z tej zabawy. Należy też wspomnieć, że przed skokiem w tandemie pasażer przechodzi krótkie szkolenie, podczas którego poznaje ogólne zasady. Dzięki temu pewniej czuje się w powietrzu i wie, jak wyglądają poszczególne etapy. Takie przygotowanie trwa kilka minut.

Jak wygląda skok?

Skok w tandemie, czyli pod kontrolą instruktora, praktycznie niczym nie różni się od tego, który wykonują osoby po szkoleniu AFF. Oba odbywają się z wysokości od ok. 3 do 4 tysięcy metrów. W powietrzu trzeba liczyć się z dość dużą prędkością – przed samym otwarciem spadochronu szybkość tzw. swobodnego spadania często przekracza nawet 200 km/h! Ponad tysiąc pięćset metrów nad ziemią tandempilot otwiera główny spadochron. Szybowanie na otwartej czaszy trwa najdłużej – ten czas szacuje się na ok. 5-10 min.

Ile to kosztuje?

To kolejne pytanie, które często zadają zainteresowani tą formą rozrywki. Szacunkowe koszty skoku ze spadochronem w tandemie wahają się na poziomie od kilkuset do tysiąca złotych. Podczas rezerwowania terminu warto zdecydować się na wariant ze zdjęciami i filmem, by mieć pamiątkę z tego wspaniałego doświadczenia. Cena nieznacznie wówczas wzrasta, ale podniebne wrażenia są tego warte.

Skoki spadochronowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to w dużej mierze z tego, że z oferty można skorzystać w całej Polsce, a ponadto nie trzeba mieć do tego żadnych dodatkowych uprawnień. Warto ponieść się emocją, by przekonać się, że to naprawdę interesująca alternatywa spędzania czasu.