Skok w tandemie już był – co teraz?

30 lipca 2019

Najbardziej komfortową formą skoku ze spadochronem jest skok w tandemie. Odbywa się on pod opieką doświadczonego instruktora, który czuwa nad przebiegiem wydarzenia (zobacz naszą ofertę). Skaczący jest tu traktowany jak pasażer, którego należy bezpiecznie sprowadzić na ziemię. Taki skok spadochronowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą spróbować czegoś nowego i poczuć niezwykłą adrenalinę. Daje ona mnóstwo satysfakcji, a jednocześnie uzależnia – każdy, kto spróbuje jej chociaż raz, ciągle będzie chciał więcej.

Skok w tandemie zaliczony, co dalej?

Jeśli miałeś okazję skoczyć w tandemie pod okiem instruktora i polubiłeś tę rozrywkę, możesz pomyśleć o szkoleniu AFF. To szybka, bezpieczna i przede wszystkim skuteczna metoda szkolenia skoczków spadochronowych. Od wielu lat jest ona bardzo popularna na całym świecie. Taki kurs składa się z trzech części (teoretycznej, ćwiczeń naziemnych i praktycznej). Na zajęciach można poznać reguły skoków ze spadochronem, a także nabyć umiejętność kontrolowania ciała podczas swobodnego spadania. Kursanci uczą się też bezpiecznie lądować.

Jak to wygląda?

Kurs AFF zaczyna się od szkolenia teoretycznego. Kursant poznaje zasady bezpieczeństwa i zachowania na lotnisku, reguły prawa lotniczego, podstawy meteorologii i inne. Tę część kończy test. Następnie odbywają się ćwiczenia naziemne na desce i trenażerze. Na tym etapie trzeba nauczyć się otwierać spadochron i utrzymywać poprawną sylwetkę podczas skoków. Po przygotowaniu naziemnym kursanci zaczynają oddawać prawdziwe skoki, które odbywają się z wysokości około 4000 metrów. Pierwsze próby wykonuje się w bezpiecznej asyście dwóch instruktorów, a kolejne skoki mają miejsce pod opieką jednego instruktora. Ich obecność ma pomóc skaczącemu nauczyć się poprawnie układać ciało w powietrzu, a także kontrolują wychodzenie z samolotu i otwieranie spadochronu.

Skok w tandemie

Skok w tandemie

Co wolno po kursie?

Każdy, kto ukończy z powodzeniem kurs AFF (a więc wykona ok. 5 – 10 skoków) pozostaje uczniem-skoczkiem. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że kolejne skoki może  już wykonywać samodzielnie, ale pozostaje pod naziemnym nadzorem instruktora. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa.